Başkan Gültak, Güneş Mahallesi’nde seçmenleriyle kucaklaştı

Göreve geldiği ilk günden bu yana vatandaş ve esnaf buluşmalarına aralıksız devam eden Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, son olarak Güneş Mahallesi’ni ziyaret etti.

Akdeniz Belediyesi(Basın Müdürlüğü) – Başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve parti yetkililerinin de katıldığı buluşmada ilk söz alan Güneş Mahallesi Muhtarı Nezir Elçi, mahalleye yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Başkan Gültak’a teşekkür etti. Mahallenin ihtiyaç duyduğu bazı hizmetleri dile getiren Elçi, öncelikli olarak sorunlu sokakların asfaltlanmasını talep etti.

“Yasa gereği Meclis çoğunluğunu sağladık ve borçlanma yetkisini aldık”

Konuşmasına; “Mersin Büyükşehir’de, Cumhur İttifakı olarak 310 milyon TL borçlanma yetkisi verdik fakat biz bir türlü borçlanma yetkisini alamadık” diyerek başlayan Başkan Mustafa Gültak; “Olağanüstü meclis toplantımızı 1 hafta öncesinden beyan ettim. Meclis gündeminde, borçlanma ve belediye hizmetlerini sağlayacak maddeler de vardı. Fakat Millet İttifakı; CHP ve HDP meclis üyeleri Meclis’e gelmedi. Kanun gereği de Meclis’in açılabilmesi için üye tam sayısının salt çoğunluğunun orada hazır olması lazım. Bu da 20 ediyor. Belediyemizde, benimle birlikte 38 Meclis üyemiz var. İlk gün Meclis’i toplayamadık, çünkü sayımız 16 idi. İkinci gün tekrar toplandık. Akdeniz Belediyesi’nin eksik kalan en önemli hizmeti asfalttır. Muhtarlarımızın, borçlanma yetkisinin verilmesi gerektiği yönünde muhalefet meclis üyelerine tavsiye verdiğini de biliyorum. Sonuç ne? İlk gün meclise gelmediler, ikinci gün ise boykot ettiler. Fakat bu kez biz, kanun gereği salt çoğunluğu sağladığımız için borçlanma yetkisini Meclis’ten geçirdik” şeklinde konuştu.

“İller Bankası’ndan ödeneği alır almaz, asfalt hizmeti aralıksız sürecek”

İller Bankası yetkilileri ile görüştüğünü kaydeden Başkan Gültak, “Teminatı hemen verebileceklerini söylediler. Şu an arkadaşlarımız, İller Bankası yetkilileri ile görüşüyor. İlk olarak 50 milyon lira borçlanma istedik ama yasal sınırımız olan 27 buçuk milyonu, teminatı alır almaz borçlanacağız. Asfalt tesisimiz hazır.

Parayı bankadan aldığımız andan itibaren hemen bitüm alacağız ve tesisi harekete geçirip hızlı bir şekilde asfalt dökmeye başlıyoruz. Bu hizmetlerin bu kadar gecikmesinin sebebinin de Akdeniz Meclisi’nin CHP ve HDP’li meclis üyeleri olduğunu da herkes bilsin. Borçlanma istiyoruz, vermiyorlar. Üstelik biz Büyükşehir Belediyesi’ne borçlanma yetkisi vermemize rağmen. Bundan sonra hızlı bir şekilde tüm mahallelerimize asfalt dökmeye başlayacağız, bunun için ilgili arkadaşlara da talimat verdim” ifadelerini kullandı.

“Ağır borç yükü ve zor koşullara rağmen hizmet ürettik”

Başkan Gültak, göreve gelir gelmez Güneş Mahallesi’nde yaptıkları ilk hizmetlerden birinin de pazar sokağını yenilemek olduğunu hatırlattı; bu sayede mahalleli kadınların çamur ve su birikintisi içinde alışveriş yapmaktan kurtulduğunu anlattı. Akdeniz Belediyesi’ni 232 milyon borç yükü ile devraldığını vurgulayan Başkan Gültak, “Belediyeyi biz bu hale getirmedik. Meclisimizde de borç ve satış yetkisi istediğimizde bazı arkadaşlar bize kızdı ama bu borcu ben yapmadım ki. Sizler yaptınız bu borcu, bizler yıllarca yönettiğiniz bu mahalleleri. Birçok gayrimenkulünü sattınız ama vaka ortada. Dolayısıyla biz zor koşullara rağmen bu hizmetleri hayata geçirdik” şeklinde konuştu.

Gençlere çağrı; “Etüt merkezi ve akademik eğitim setinden faydalanın”

Gençlerin ve çocukların eğitim için hayata geçirdikleri projeleri de anlatan Başkan Gültak, kendisini dinleyen gençlere seslendi; belediyenin sunduğu ücretsiz üniversite hazırlık kursu ve akademi eğitim setinden faydalanmaları çağrısında bulundu. Etüt Merkezi’ne gelen öğrencilerden 10’unun, YKS’de Türkiye sıralamasında ilk 10 bine girdiğinin altını çizen Başkan Gültak; “Çay Mahallesi’nde yaşayan Deniz Barçatayın adlı gencimiz de belediyemizin hazırlayıp ücretsiz sunduğu online akademik eğitim seti ile YKS’ye hazırlanıp, sayısal alanda 543 puanla Türkiye 496’ncısı, Akdeniz ilçe genelinde 1’inci oldu. Deniz’in şimdiki hedefinde bilgisayar mühendisi olmak var. Akdeniz’de, daha önce bu eğitim merkezleri ve eğitim desteklerinin hiçbiri yoktu. Gençlerimize eğitimde yeni imkânlar sunuyor, eğitim sürecinde onlara fırsat eşitliği sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Akdeniz Belediyesi’nin düzenlediği kültür ve doğa gezilerini de hatırlatan Başkan Gültak, Hatay; Gaziantep veya Mut gezilerine katılmak isteyen mahalleli kadınlar ile kızlarının, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne isimlerini yazdırmalarının yeterli olduğunu söyledi. Konuşmasının ardından Başkan Gültak; sözü mahalle sakinlerine verdi. Gün içinde esnafı da ziyaret eden Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, taleplerini dinledi, sorunların çözümü için ilgili birim yetkililerine talimat verdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu