“Artık yeter, geçinmek istiyoruz!”

Gittikçe derinleşen ekonomik kriz, hayat pahalılığı karşısında eriyen alım güçleriyle hayatlarını idame ettiremeyen emekçiler, bir araya gelerek hükümete, “Artık yeter, geçinmek istiyoruz!” çağrısında bulundu.

DİSK’in çağrısıyla ülke genelinde sokaklara inen emekçiler, iktidara çağrıda bulundu. Mersin’de de DİSK Genel İş Mersin Şubesi’nde bağlı emekçiler Şube Binası önünde bir araya gelerek eylem gerçekleştirdi. “Geçinemiyoruz, vergide adalet, gelirde adalet, geçinmek istiyoruz” pankartının açıldığı eylemde  “AKP’den hesabı emekçiler soracak”, “Hükümet istifa” sloganları atıldı. Eylemde konuşan Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Ülkeyi yönetenler büyüme rekorlarından, şahlanan Türkiye’den bahsediyor. Bir avuç sermayedar için, yandaş şirketler için dedikleri doğru olabilir. Ama emekçiler için halk için işsizlik büyüyor, pahalılık artıyor, borçlar kabarıyor, faturalar şahlanıyor. Alım gücümüzün düştüğünü her gün çarşıda, pazarda, markette yaşadıklarımızla biliyoruz. İşsizliğin arttığını artık hemen her evde olan işsizlerden, özellikle genç ve kadın işsizlerden görüyoruz” dedi.

Mücadele çağrısı

Adalet ve eşitlik taleplerinin ekonomik taleplerin önüne geçtiği dönemlerden geçildiğini söyleyen Göksoy, “Kamu emekçileri çalıştıkları kurumlarda iş barışı istiyor, ücret adaleti istiyor, kariyer ve liyakat ilkelerinin hayata geçmesini istiyor. Kamuda kariyer ve liyakat sisteminin çökmesinin nedenlerinden birisi de olan mülakat uygulamaları iş barışını bozarken, verdiğimiz kamu hizmetinin niteliğini de her geçen gün azaltmaktadır. Bu nedenle Kamu Karumlarında mülakat değil, liyakatin esas alınmasını istiyoruz. Adil bir ek gösterge sistemi pansuman tedavi ile geçiştirilemeyeceği gibi geleceğimizin seçim malzemesi yapılmasına da izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. İktidardaki partinin memuru değil kamu emekçisi olduklarını hatırlatan Göksoy, “Ürettiğimiz kamu hizmetinin karşılığında maaş alıyoruz. İnsanca bir yaşam sürdürebileceğimiz maaş kadar çalıştığımız kurumlarda adalet ve eşitliğin hayata geçmesi öncelikli talebimizdir. Bizim cebimizden alınanlar, bir avuç yandaşın aldığı beş rakamlı üçer beşer maaşa, itibar adı altındaki şatafata, yandaş vakıflara-cemaatlere aktarılmaktadır. Oysa bütçe işçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, çiftçiler, dar gelirliler, yani bu halkın geçinemiyoruz diyen büyük çoğunluğunun nefes alması için kullanılmalıdır. Bu ülkenin işçileri, emekçileri olarak yarattığımız değerlerin, oluşturduğumuz kaynakların insanca bir yaşam, insanca çalışma koşulları ve iş güvencesi, parasız kamusal hizmet olarak geri dönmesini istiyoruz. Gelirde adalet, vergide adalet istiyoruz” diyerek 2022 bütçesi ve asgari ücreti belirlenmesi öncesi tüm emekçileri mücadeleye çağırdı.  Geçtiğimiz gün “hükümet istifa” eylemlerinde gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan TİP Mersin İl Başkanı Uğurcan Esiroğlu, eylemde konuşarak, “Hükümet halkımızı açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmiş durumda. Türkiye emekçilerinin en doğal hakkı olan ‘hükümet istifa’ sloganıyla hükümeti istifaya çağrısına halkımız sokağa çıkmış fakat hakları engellenmek istenmiş ve 4 arkadaşımız gözaltına alındı. Devlet gücünün bu baskısını tanımıyoruz. Mücadelemizi her alanda sürdüreceğiz” dedi.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu