Akkuyu Nükleer Santralinde kaç kişi öldü?

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Akkuyu Nükleer Santrali’nde yaşamını yitiren işçileri TBMM gündemine taşıdı.

  • HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan şunları söyledi:” Akkuyu Nükleer Santrali’nde son 15 gün içinde yaşamını yitiren 3 işçiyle birlikte çalışmalara yeni bir skandal eklenmiştir. Akkuyu Nükleer Santralinde iş cinayeti ile yaşamını yitiren işçilerin ölümü kamuoyundan saklanmıştır. Hatta yaşamını yitiren işçilerden Emrah Ballı’nın ölüm belgesi alınmadan, nasıl öldüğü araştırılmadan defnedildiği yönünde iddialar mevcuttur. Böylesine skandal bir iddianın gerçek olup olmadığı araştırılmalı ve sorumlular hakkında derhal inceleme başlatılmalıdır.”

Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1) Akkuyu Nükleer Santralinde iş cinayetiyle yaşamını yitiren işçilerden Emrah Ballı’nın ölüm belgesi alınmadan hızlıca defnedildiği iddiaları doğru mudur?

2) Akkuyu Nüklleer Santrali yapımına başlandığı tarihten itibaren kaç işçi yaşamını yitirmiş kaç işçi yaralanmıştır?

3) Akkuyu Nükleer Santrali proje yönetimi tarafından işçilerin sendikal hak başta olmak üzere çalışma koşullarının iyileştirilmesi konusundaki taleplerinin karşılanması için herhangi bir girişiminiz olacak mıdır?

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu